Witamy

 

Ruch Światło-Życie (Oaza) został założony przez ks. Franciszka Blachnickiego jako jeden z ruchów odnowy Kościoła Katolickiego w myśl postanowień Soboru Watykańskiego II. Dziś gromadzi ludzi w różnym wieku: małe dzieci, uczniów i studentów, osoby dorosłe, ale także całe rodziny (istnieje bowiem Krąg Domowego Kościoła, zwany także Oazą Rodzin) oraz księży, siostry zakonne i zakonników.

Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację, Ruch Światło-Życie stara się kształtować dojrzałych i świadomych chrześcijan oraz służyć ożywianiu lokalnych wspólnot Kościoła - parafii, dekanatów, diecezji.

Symbolika

Znakiem Oazy jest tzw. foska. Są to słowa ΦΩΣ ΖΩΗ (czyt. fos-zoe) – z greckiego „światło” i „życie”, krzyżujące się na literze omega, będącej symbolem Ducha Świętego (jako Tego, który jest wszystkim), ułożone w kształt krzyża. To sam Chrystus jest tym Światłem, które rozpromienia nasze życie.

Struktura Ruchu

Jest ona zgodna ze strukturą Kościoła. W parafiach uczestnicy tworzą małe grupy, każdą z nich opiekuje się animator. Opiekę nad grupą parafialną sprawuje moderator – zwykle jest to ksiądz i/lub siostra zakonna. Funkcję tę mogą pełnić również osoby świeckie. Wspólnoty parafialne utrzymują ze sobą łączność spotykając się na Dniach Wspólnoty (w rejonie, diecezji lub po rekolekcjach wakacyjnych.
Odpowiedzialność za całość Ruchu sprawuje Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie. Od 2007 roku jest nim ks. Adam Wodarczyk. Na szczeblu kraju, diecezji i parafii odpowiedzialność pełnią moderatorzy krajowi, diecezjalni i parafialni. Na każdym poziomie pracują również diakonie - muzyczna, liturgiczna, modlitwy, wyzwolenia, życia, słowa czy komunikowania społecznego.

Świadectwo

Chcemy pokazać własną postawą, zachowaniem, że wiara = radość. Można być przykładnym chrześcijaninem równocześnie świetnie się bawiąc.
Wykorzystujemy do tego celu wszelkiego rodzaju środki masowego przekazu. Prowadzimy dokumentację pisemną, a także multimedialną tego, co robimy. Zachęcamy ludzi do życia w zgodzie z przykazaniami uświadamiając, że Kościół to nie tylko duchowieństwo, ale wszyscy ludzie, którzy są ochrzczeni. To my, czynimy ten Kościół żywym. Większość osób młodych uważa, że wiara zarezerwowana jest dla ludzi starszych. Nic bardziej mylnego! Jako wspólnota parafialna staramy się uczestniczyć w spotkaniach wspólnot na szczeblu rejonowym, diecezjalnym, niekiedy bierzemy udział w wydarzeniach ogólnopolskich. Są to m.in. Rejonowe Dni Wspólnoty, Oazy Modlitwy, Szkoły Animatora, Oazy Rekolekcyjne Diakonii i wiele innych.

Formacja

W tym co robimy nie może zabraknąć cotygodniowych spotkań formacyjnych. Aby wspólnota funkcjonowała bez żadnych zgrzytów oraz abyśmy uczyli się odpowiedzialności za siebie nawzajem, potrzebna jest rozmowa. Spotykamy się więc raz w tygodniu, aby pobyć ze sobą jako wspólnota. Poruszamy tematy dotyczące naszego życia duchowego i społecznego. Rozmawiamy o Bogu, czytamy Pismo Święte, dzielimy się doświadczeniem życia. Na różne sposoby chcemy zgłębiać naukę Kościoła. Ponadto organizujemy różne przedsięwzięcia w naszej parafii, o których będziemy na bieżąco informować na naszej stronie głównej.

Rekolekcje wakacyjne

Ważnym wydarzeniem dla każdego „oazowi cza” są wakacje. Nie dlatego, że możemy odpocząć nad morzem czy w górach, ale dlatego, że jest to czas 17-dniowych turnusów wakacyjnych, zwanych również Oazą Wakacyjną. To właśnie tam nabieramy sił na dalszą formację w ciągu roku.

Każdy turnus wakacyjny to 15 pełnych dni przeżywanych z Bogiem we wspólnocie. W tym czasie rozważamy kolejne tajemnice różańca, poczynając od radosnych, przez bolesne i chwalebne. Ważnym elementem są spotkania w małych grupach, zaś punktem kulminacyjnym każdego dnia jest Eucharystia. Naturalnie nie brakuje tam również zabawy, śmiechu i radości z przebywania razem.

Czy warto...?

Jeżeli nie spróbujesz, to ciągle będziesz się zastanawiał, czy oaza jest miejscem dla Ciebie. Sprawdź, kiedy jest spotkanie i po prostu przyjdź.

Czekamy na Ciebie.

 Wspólnota Ruchu Światło-Życie